Pojištění … zrádná pomoc

V naší republice máme dobrý systém pojištění. Je jasné, že odvody jsou vysoké. Je také pravda, že na bílé plomby je třeba doplácet celé jmění a chceme-li nějaký ten nadstandard, je třeba sáhnout hluboko do kapsy. Ovšem když jde opravdu do tuhého, budeme naloženi do sanitky a dostane se nám první pomoci předtím, než se zdravotník bude shánět po zdravotní kartičce. Není to tak špatné. Když už přijde nemoc.

Co je ovšem velmi je, když jsem zdraví jak řípa, ale neplatíme! Situace, ze které si leckdo může uhnat vředy či hluboké deprese. Blízko tomu byl i 28letý Radek. Radek studoval vysokou školu, bakalářský stupeň. Ve třetím ročníku, již mu v té době bylo 26 let, vyjel na studijní pobyt do zahraničí. Všechno si dobře zařídil, kromě zdravotního pojištění!

V Anglii pobyl 6 měsíců, měl skvělý čas, i když s pěnezi od programu Erasmus vyšel jen tak tak. Spíš si musel ještě půjčit od rodičů. Studium bylo celkem náročné a navíc v té době připravoval bakalářskou práci. Po návratu do Čech na něj čekela bakalářská státnice. Soustředil se tedy na ni a, jak měl krapet ve zvyku, ingnoroval poštu, která došla k jeho rodičům.

Po úspěšných státnicích Radek pokračoval na magisterský stupeň. Sehnal si v té době také práci na poloviční úvazek, která mu jakžtakž pokryla náklady na bydlení v jiném městě. A v tu chvíli došlo na obálky. Bohužel v té době už se mezi nimi skrývala i nehezká obálka od exekučního úřadu. Radek již po dobu více jak 8 měsíců neměl zaplacené pojištění a jeho dluh pojišťovna předala do exekutorského řízení. Celý dluh se přiblížil 12 tisícům Korun. Radek si musel zařídit splátkový kalendář a na rok omezit své náklady na minimum. Celá historie mu pěkně zkomplikovala začátek jeho magisterského studia.

Bohužel jeho chyba mu těď byla víc než jasná. Před svými 26 lety měl zajít na pojišťovnu a zjistit si, jak a kolik platit na pojištění, jako student a nezaměstnaný. V době odjezdu do zahraničí bylo třeba odhlásit se z pojišťovny a zanechat tam svou kartičku pojišťovny. Dobu pobytu v zahraničí, která překročila šest měsíců tak mohl řešit dlouhodobým cestovním pojištěním, které v této situaci vyjde mnohem levněji!

Dlouhodobé zahraniční pojištění delší než šest měsíců je uzákoněno jako náhrada za povinnost každý měsíc svého života odevzdávat částku na své zdravotní pojištění.

Radek se poučil. Ale cena byla vysoká …

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s